Miks naised hokit mängivad ehk Kuidas Säde MMil käis

Kohtumine hiljuti naistehoki MMilt esikohaga naasnud Eesti koondise ja ühtlasi Tartu hokiklubi Säde viie võimsa naisega toimub käesoleva artikli photoshoot’il. Vaatepilt on äge: naised on sätitud, kleitidesse riietatud ja täpselt nõnda naerusuised, et tahaks küsida: mis teid niimoodi särama paneb, armsad Merlin, Grete, Helen, Kristin ja Triinu?

 

Miks naised hokit mängivad ehk Kuidas Säde MMil käis - Astri Arena
 

Naistehoki on põnev ja vastakaid arvamusi tekitav spordiala. Miks just hoki? Miks mitte iluuisutamine või tantsimine? Midagi naiselikumat! Küsimusi ja sädemeid, mida teema kõrvalseisjates tekitab, on palju.

Eelarvamus, et hoki on julm ja ohtlik, tuleb kohe natuke kummuli lükata, sest üks on kindel – naised sellel spordialal on äärmiselt kaitstud. Muu hulgas peavad nad erinevalt meestest kandma kogu nägu katvaid võresid ja kehamäng – maakeeli tõuklemine – on keelatud. Hokimäng on oma loomuselt naistele üsna sobiv, sest tüdrukutele ju reeglina meeldib kambakesi koos olla, suhelda, nalja teha ja oma iseloomu proovile panna. Hoki on n-ö füüsiline mäng kontrollitud, reeglitega keskkonnas.


Meeleolukas MM

Märtsis toimunud MMilt naasnud naised arvavad, et jäähokis on palju sellist, mida teistel proovitud spordialadel ei ole. Võib jäädagi mõistatama, kas hoki maagiliseks trumbiks on adrenaliin, kiirus, meeskonnavaim või see lihtne salapärane tunne, mis jääl ringi tuhisedes ja mängu pidevalt analüüsides pead vallutama kipub. Hokil on võime tuua hinge rahulolu, et kõik on täpselt nii kui peab.

Tehes midagi kogu südamega, on sageli tulemuseks suurepärased saavutused. See, et meie oma ülikoolilinna viis andekat naist koondisesse ja seeläbi hoki MMile pääsesid, on väga suur asi. Naised rõhutavad, et nad tõesti hoiavad ühte ja armastavad südamest ala, millega tegelevad. Intriige, mis võistlusspordiga tihti kaasnevad, nende keskel ei ole.

Hiljutist MMi meenutades tuleb kohe mõttesse üks lahe lugu. Võistlusvälisel ajal naised niisama Belgradis eriti ringi liikuda ei tohtinud, aga kuna koondis sõi nädal aega jutti hommikuks, lõunaks ja õhtuks Serbia stiilis toitu, tuli vastupandamatu soov ampsata ka midagi muud. Nõnda hiilisidki tüdrukud ühel õhtul välja ja sõid arvatavasti Belgradi kõige paremat burgerit.


MMil toimus ka esimest korda koondisesse jõudnud naiste ristimine. Nimelt viibisid mängijad vabal päeval Belgradi pargis, kus kõigile n-ö uutele anti üks keedumuna, mida pidi hoidma ja valvama nagu oma silmatera ning järgmisel päeval hommikusöögilauas tervena ette näitama.

Meeldejääv oli ka sealsamas pargis enne viimast mängu päikeseloojangu ajal üheskoos Eesti hümni laulmine.

 

Miks naised hokit mängivad ehk Kuidas Säde MMil käis - Astri Arena
 

Hoki filmilindil

Enne MMi korraldati Hooandjas Eesti Naiste Hokikoondise ja videoproduktsiooni ettevõtte Vita Pictura koostöös projekt, mille eesmärgiks oli toetada Eesti naiste jäähokikoondise püüdlust naasta pärast 12aastast pausi IIHF maailmameistrivõistluste sarja.

Projekti sihiks oli toetada jäähokikoondise ettevalmistavat programmi (nt treeninglaagrid), jäädvustada Eesti koondise ajaloolisi hetki ning julgustada avalikke arutelusid naiste võrdsetest võimalustest spordis.

Hooandja üleskutse õnnestus, vajaminev summa saadi kokku ja isegi ületati. Jõulude ajal on valmimas naiste teekonnast jäähoki MMile dokumentaalfilm “On Silver Heels”. Filmi nimi viitab nii kõrgetele kontsadele kui ka hokiuiskudele, mis üheskoos kajastavad filmis käsitletud põhiteemasid.

Miks naised hokit mängivad ehk Kuidas Säde MMil käis - Astri Arena
 

Naistekoondis mängis IIHFi maailmameistrivõistluste III divisjoni B-grupi turniiril 22.−25.03.2022 Serbias Belgradis. Tänu saavutatud esikohale võistlevad nad järgmisel aastal III divisjoni A-grupis.



Fakte hokiklubist Säde

  • Hokiklubi Säde on ainus Tartus tegutsev naiste jäähokiklubi, mis asutati aastal 2007.

  • Klubis on erinevas vanuses mängijad, mis näitab, et spordiala sobib igas eas naistele. Vanim mängija on 56 ja noorim 15 ehk sama vana kui klubi.

  • Hokiklubi Säde nimi sündis sellest, et Tartus juba eksisteeris meeste hokiklubi Välk 494 – tundus vaid loomulik, et Välgule sekundeerib Säde.

  • Omaette fenomeniks on klubis treenivad ema ja tütar Helen ning Kristin. Hokit mängivad ka sama pere isa ja poeg.

  • Hokiklubi Säde meeskonnas on naisi kokku 20. Igaüks on tiimis võrdselt oluline.

  • Astri Arena on oma õla alla pannud klubi parimate mängijate toetamisele ja hoiab naisi igati oma valvsa kaitsva pilgu all. Ägedad olete, Sädeme naised!


     

    Miks naised hokit mängivad ehk Kuidas Säde MMil käis - Astri Arena
     


Hea teada!

Naistehoki populaarsus on tõusujoones! Hokiklubi Säde ootab aasta ringi endi sekka ka uusi mängijaid. Soovituslik on liituda alates 14. eluaastast. Klubil on olemas proovivarustus, mida trenniga tutvuma tulles katsetada saab.


Tekst: Kristel Kapp, fotod: Eliise Elken

Huvitavat lugemist