Balti Jaama Turu teisel korrusel peitub kodumaine käsitööfännide meka Teele ETNO

Teele ETNO on kodumaise toodangu austajatele tuttav ning kõrges hinnas olev kauplus. Kolm aastat tagasi avati esimene pood “Teele – Eesti käsitöö ja disain” ning tänavu märtsis loodi ka teine pood.

Vanast “Teele – Eesti käsitöö ja disain” poest sai “Teele DISAIN” ning uus märtsis avatud ainult käsitööga kauplev pood sai nimeks “Teele ETNO”. Millega tegeletakse ning mis enim kaubaks läheb, räägib lähemalt kaupluse asutaja Lea Veeremaa.

Rääkige lähemalt Teele ETNO-st. Mida te müüte ning millega te täpsemalt tegelete?

Kokkuvõtvalt võib öelda, et ETNO poes müüme autentset Eesti käsitööd.

Olen ise suur Eesti käsitöö fänn ning oskan seda sügavalt hinnata. Paljud Teele Etnos müüdavad tooted kannavad “Tunnustatud Eesti käsitöö” märki. Sellise tunnustuse väljastab Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit.

Hinnatud tegijaid on palju. Eraldi äramärkimist väärib Ulve Kangro, kes on tuntud Seto pitsi ekspert – ta on välja andnud ka käsitööraamatuid, korraldanud koolitusi. Tema näituseid on eksponeeritud ka väljaspool Eestit.

Samuti on Eesti Rahvakunsti ja Käsitööliidu tunnustuse pälvinud Imbi Karu oma loodusvärvidega värvitud ja käsitsi kootud kinnaste, sokkide eest.

Samuti on meie tootevalikus Anu Sergo poolt kangastelgedel kootud linased linikud. 

Lembe Maria Sihvre värviküllased padjad ja rahvuslikud tited (tekstiilist nukud) lubavad, et hea tuju saab garanteeritud!

Poest ei puudu ka Eesti käsitöö klassika ehk haapsalu rätid, kadakast õllekapad, muhu sussid, hõbedast sõled ja preesid, sepised ja kangastelgedel käsitsi kootud linased saunalinad ja käterätikud.

Balti Jaama Turu teisel korrusel peitub kodumaine käsitööfännide meka Teele ETNO

Kust saabus inspiratsioon sellise poe tegemiseks?

Idee Eesti käsitööd müüva kaupluse loomiseks tuli klientidelt. Tihti käidi küsimas ja otsimas küll muhu susse, küll haapsalu salle, küll sepiseid. Kuna sellist poodi turul polnud, kus müügil autentne ja kvaliteetne Eesti käsitöö, siis tekkiski idee luua Teele Etno.

Kuidas te kirjeldaksite oma klientuuri?

Praegusel ajal on kõik kliendid kohalikud. Käib tõsiseid käsitööfänne, kes uudistavad, et mida teised meistrid on valmistanud. Ahhetatakse – oi kui ilus, oi kui kena! Inimesed on väga rõõmsad, et meil on nii palju tublisid, tegusaid, kuldsete kätega meistreid, kes hoiavad elus käsitöötraditsioone. 

Paljud kliendid tulevad kindla teadmisega, mida osta – tooted on tuttavad. Aeg-ajalt satuvad poodi ka mitte-eestlastest prouad, kes uudistavad ja imetlevad ning nähtut ülevoolavalt kiidavad.

Teele Etnos müüdav käsitöö on natuke kallim, aga kvaliteet ja toodete/tegijate taga peituv lugu on seda hinda väärt.

Miks valisite just Balti Jaama Turu?

Paljuski on tegu juhuste kokkulangemisega. Balti Jaama Turgu võib pidada fenomenaalseks ostukohaks, kogukonna keskuseks ning ristteeks. Kui minna välismaale, siis sa ei väisa ju suvalist kaubanduskeskust. Selle asemel lähed sa hoopis kohalikule turule, mis räägib palju ka rahva ning kohaliku kultuuri kohta. Arvame, et oleme õiges kohas!

Balti Jaama Turu teisel korrusel peitub kodumaine käsitööfännide meka Teele ETNO

Millised on teie populaarseimad tooted?

Ostetakse kõike! Näiteks on väga populaarsed mesilasvahast küünlad, mis on naturaalsed, lõhnavad hästi ning puhastavad õhku. Oma King lambavillased sussid on teada, tuntud ning kel ühed sussid läbi kantud, tuleb ostab uued! Emotsiooniostuna ostetakse Dekotahvli vahvaid ja vaimukaid silte. Näiteks on ühel plaadil kirjas “Minuti pikkus sõltub sellest, kummal pool peldiku ust sa seisad.” Ostetakse käsitööseepe, kindaid, sokke, mütse. Paljud ostud lähevad kingitusteks.

Kus te näete ennast viie aasta pärast?

Tuleviku kohta küsitakse meilt päris tihti ning üks asi on hetkel kindel – laieneda me ei plaani. Meile väga meeldib, mis me teeme ning turul olemine on suisa lust. Loodan väga, et praegused hullud ajad kaua ei kesta ning oleme ilusasti olemas ka viie aasta pärast, aga oluline on liikuda online-maailma ning hakata müüma Eesti käsitööd ka välismaale.

Lühidalt – soovime olla väikesed ja armsad! 


Artikkel valmis koostöös Geenius Meediaga.

Huvitavat lugemist