Ideed vastlapäevaks

Vastlapäeva tulekust saame me iga aasta aimu juba kuu aega varem, kui müüki hakkavad tulema imemaitsvad vastlakuklid, mida tänapäeval leiab juba kümnetes erinevates maitsetes.

Kuigi sel aastal on talv jäänud ilma lumeta ning vastlaliuga peab jääma ootama järgmist aastat siis anname mõned ideed, mida vahvat võiks teha vastlapäeval.


Kokka koos perega!

Vanasti oli vastlapäeval traditsiooniks seajala söömine, mida keedeti koos ubade või hernestega, harva ka koos kapsaga ning seejärel soovitati enda sõrmi ja nägu rasvast mitte puhastada.

Kokkamine on üks neist tegevusest, mida saab teha koos ka kõige suurema perekonnaga ning vastlapäev on seesugune püha, kus toiduvalik on mitmekülgne ning retseptivalik on lai.

Kõige traditsioonilisemad toidud, mida vastlapäeval valmistada on muidugi vastlakuklid ning hernesupp, kuid küpsetada tasub ka, karaskit, kohupiima korpe, tangupudru, vastlapannkooke või hoopsiki vastlasaia.

Vastlasaia retsept:

Alustuseks valmista pärmitainas:

• 5 dl leiget piima

• 50 g pärmi

• 1 tl soola

• 200 g sulatatud võid

• 2 muna

• 800 g nisujahu

• 1 tl peenestatud kardemoni

• 3 sl suhkrut

Lisa leigele piimale suhkruga vedeldatud pärm ja kuni pool jahust (tainas peaks jääma umbes hapukoore paksune). Klopi segamini ja lase soojas kohas rätikuga kaetult kerkida, kuni taina pinnale tekivad väikesed mullikesed.

Sega kerkinud tainale juurde sool, kardemon, jahtunud sulavõi, lahtiklopitud munad ja ülejäänud jahu. Sõtku, kuni saad ühtlase läikiva taina, mis käte ja kausi küljest lahti lööb. Pane tainas uuesti sooja kohta kerkima.

Järgmised sammud

• Kui tainas on kerkinud, sõtku see kergelt läbi ning vormi ümaraks palliks. Tõsta küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile.

• Lõika tainapall terava noaga kaheksaks sektoriks.

• Määri 22-24 cm rõngasvorm (või lahtikäiva koogivormi ääred) korralikult võiga ja tõsta vorm tainapalli ümber.

• Määri tainas pealt lahtiklopitud munaga.

• Küpseta 210 kraadi juures 25-30 minutit. Lase täielikult jahtuda.

• Lõika jahtunud sai kõigepealt kaheks kihiks (nii, nagu tordipõhja lõigatakse!).

• Tõsta kihid tagasi üksteise peale ning lõika sai joonte järgi kaheksaks sektoriks.

• Aseta sai serveerimisalusele ning tõsta pealmised sektorid kõrvale. Uurista iga tüki sisse auk ning täida meelepärase täidisega (nt vaarikamoosi või vähese piimaga vedelamaks hõõrutud martsipanimassiga).

• Vahusta 400 ml 35% koort, maitsesta suhkru ja vanillisuhkruga.

• Määri vahukoor põhjale ning aseta peale kõrvale tõstetud saiatükid. Jälgi, et need jääksid alumiste sektoritega täpselt kohakuti, • et hiljem oleks saia lihtne serveerida. Võid ka pealmiste tükkide sisse augud uuristada ning need täidisega täita.

• Sõelu peale tuhksuhkrut ning hoia serveerimiseni jahedas.

Ja valmis ta ongi!

Ideed vastlapäevaks


Koos uisutama!

Kui vanasti oli Eestlaste vastlakommetes kõige iseloomulikum liulaskmine, millega taotleti head linakasvu - mida pigem liug, seda pikem lina siis tänavune talv peab välistama traditsioonilise kelgutamise ning ka suusatamise siis võib hoopis selle asemel minna sisehalli uisutama. Hea viis veeta päev sportlikult ning sealhulgas ka lõbusalt.

Tartu inimestel soovitame külastada kindlasti Astri Arenat

Ideed vastlapäevaks


Saunaõhtu

Kui uisutamas käidud ning õhtusöök valmis siis traditsioone järgides tuleks enne sööma asumist käia ka saunas. Saunas tuleb olla aga väga vaikselt.

Naissoo esindaja, kes jõuab esimesena sauna võib uuel aastal oodata aga head pereõnne.

Kutsu kokku enda lähedased ja sõbrad ning veetke mõnus õhtupoolik saunatades.

Ideed vastlapäevaks


Vastlapäeva viktoriin

Varasemalt oli laialdaselt tuntud selline mänguasi nagu vurr, mida meisterdati seajala kondist. Meie soovitus, mis mängu vastlapäeval mängida on natukene lihtsam.

Viktoriin on teada-tuntud seltskonnamäng, mida peamiselt mängitakse sünnipäevadel. Miks mitte korraldada viktoriini ka vastlapäeval. Viktoriin võiks olla vastapäeva temaatiline ning sisaldada küsimusi vastlapäeva traditsioonide ning kommete kohta, mille kohta leiab informatsiooni lihtsa googeldamisega. Pane kirja umbes 10-15 küsimust ning kindlasti kirjuta välja kuskile ka õiged vastused, et hiljem kontrollida.

Kõige lõbusam viis on viktoriini pidada suuremas seltskonnas ning võitjale ka pisike meene.

Ideed vastlapäevaks


Ideed naistele vastlapäevaks

Vähe on teada fakt on see, et vastlapäev oli vanasti tuntud ka naistepühana. Sel päeval läksid naised kõrtsi, kuid külas käimine oli näiteks sel päeval keelatud. Samas võisid naised, kes olid veel vallalised, vastlapäeval ise kosja minna - äraütlemine oli muideks üsnagi keelatud.

Vastlapäeval olid ka kõik naistetööd keelatud, sest see kahjustas kariloomi ja hobuseid. Sel päeval lõigati ka juukseid, sest usuti, et siis kasvavad pikad ja tugevad juuksed. Ka juukseid soovitati vähemalt 7 korda kammida vastlapäeval.

Ideed vastlapäevaks


Vastlapäev on püha, mida on kõige mõnusam veeta koos enda perekonnaga ning nautida kõike head ja paremat, mida vastlapäeval söögilaual pakutakse.

Loodetavasti on järgmise aasta 16. veebruaril ka lumi maas, et nautida talvemõnusid!


Soovime kõigile õnne ja rõõmu Eesti Vabariigi sünnipäeva puhul!

Soovitused

Huvitavat lugemist