Kevadist jooksumotivatsiooni otsimas

Jooksmine on tervisele kasulik, sest põletab talvel kehale ladestunud rasvu, võimaldab mahtuda ootamatult väikseks jäänud riietesse ja paneb tegutsema õnnehormoonid.

Vaatamata sellele ostame väikeste riiete asemel lihtsalt number suuremad ja käime tossudega pigem niisama kui jooksmas.

Kuidas leida üles kas kaduma läinud või üldse olemata olnud jooksumotivatsioon?

*Tõuse diivanilt ja alusta!

Kõige raskem on laiskusest lahti rabeleda. Alati on lihtsam jääda tugitoolisportlaseks ja teisi kommenteerida, kuid ole sina targem ja näita, et suudad ise olla tegija!

*Leia maiuspala!

Uus treeningriietus, ring ümber maja, poolt tundi pargis! Suvele vitaalsemana vastu! Süües kasvab isu ja jooksmisega nii kahtlemata on! Tee lihtsalt ots lahti ja meelita ennast just sulle sobival moel!

*Pane paika vahe-eesmärgid!

Näiteks: sel nädalavahetusel vähemalt korra, järgmisel nädalal juba neli korda, ülejärgmisel 10km distantsi jooksmine jne.

Kevadist jooksumotivatsiooni otsimas

10 soovitust maastikujooksuks

Maastikul treenimine on asfaldi mõõtmisest oluliselt emotsionaalsem, kuid seejuures tuleks arvestada ka künklikul pinnasel kulgemise eripäraga:

1. Anna lihastele teistmoodi koormust!

Kui oled seni treeninud linnatänavatel, võib maastikul jooksmine tunduda väsitav. Jalgealune pind on ebatasane, head tõuget on raskem saada, aeg-ajalt vajud pehmesse pinnasesse. Maastikul joostes on jalalihaste töö erinev. Need kohad, mis pole varem samasugust koormust saanud, väsivad kergemini, aga vigastuste oht väheneb, kuna samm varieerub maastikul rohkem ning pehme pinnas ei põruta sama palju kui asfalt.

2. Jookse aeglasemalt!

Isegi lihtsal maastikul kipub pulss harjumuspärast tempot hoides kõrgemaks minema. Energiakulu on suurem, mistõttu tuleb kiirust vähendada. Vastasel juhul on jalad enne finišit väsinud ning jaks otsas. Kui lähed tulevikus mõnele maastikujooksu võistlusele, jäta rekordmõtted koju. Rekordeid joostakse asfaldil, mitte maastikul.

3. Jälgi rada!

Maastikul joostes kiputakse aeg-ajalt ennast ja reaalseid ohte unustades loodust nautima jääda. Mullast turritavad juurikad ja kivid tekivad rajale alati ootamatult, mistõttu jälgi jalgealust pinda hoolikalt.

4. Võta kõrgem samm!

Tehes kõik oma jooksutreeningud linnatänavatel, kohaneb ka tehnika asfaldipinnase järgi – samm on madal ja ökonoomne. Maastikule samamoodi minna ei saa – kui tahad kukkumisest hoiduda, hoia ka samm kõrgem.

5. Vaheta tempot!

Maastikurajad on tavaliselt vaheldusrikkad. On nii pehmemat pinnast, muda kui ka kõvema kattega jooksuradu. Muuda oma tempot lähtuvalt raja võimalustest, ole valmis kiiruses järele andma, kui pulss liiga kõrgeks läheb.

Maastikudistantse ei ole võimalik algusest lõpuni ühtlases tempos läbida.

6. Hoia käed natuke kehast eemal!

Ebatasasel maastikul tasakaalu säilitamine eeldab ka jooksutehnika korrigeerimist. Hoia käed tavapärasest rohkem kehast eemal, see aitab paremini tasakaalu hoida.

7. Kui võimalik, jookse otse!

Maastikul jooksmise võlu tähendabki seda, et sa ei väldi rajal olevaid lompe või porimülkaid. Alati kui võimalik, jookse otse! Vastasel juhul läheb distants pikemaks.

8. Võta kaasa mobiiltelefon!

Metsaradadel võib juhtuda nii mõndagi, nt pildistamisväärseid lilli, liblikaid märgates on oht komistada ja kukkuda. Võta pikemale teekonnale minnes kindlasti mobiiltelefon kaasa.

9. Eelista spetsiaalseid jalatseid!

Maastiku jooksutossudel on tavaliselt sügavama mustriga tald, mis takistab märjal maastikul libisemist. Konstruktsioonilt on need tugevamad, mis tagab selle, et nad kohe jalas ära ei lagune. Spetsiaalne jalanõu muudab sellistel võistlustel osalemise mugavamaks ja liikumise turvalisemaks.

10. Võistle ja harjuta maastikul!

Mida rohkem oled maastikul jooksnud, seda rohkem see meeldima hakkab! Palju muud põnevat ja kasulikku jooksmise ning üleüldse vastupidavusspordikohta leiad marathon100.com veebilehelt.

Kevadist jooksumotivatsiooni otsimas

Registreeru kevadisele jooksuvõistlusele!

Jah, 38. Tartu Maastikumaraton toimub, kuid virtuaaljooksuna:

„Soovime ülimalt keerulistes ning pidevalt muutuvates oludes kutsuda inimesi üles säilitama optimistlikku meelt ja positiivset ellusuhtumist,“ ütleb Tartu Maastikumaratoni võistluste direktor Indrek Kelk. „Regulaarne liikumine ja treening värskes õhus aitavad kriisiolukorda kergemini üle elada, ise terve püsida ja head füüsilist vormi hoida. Virtuaalmaraton motiveerib inimesi spordiharrastusega jätkama ning samas ei ole sellist maratoni läbides vaja karta nakkusohtu suures jooksjate massis, joosta võib ihuüksi oma kodumetsas,“ lisab ta.

Kevadist jooksumotivatsiooni otsimas

Soovitused

Huvitavat lugemist