Lihtsad viisid kaitsmaks end suvise päikese eest

Suvi on üks nendest aastaaegadest, mida me pikisilmi ootame. Igatsus soojade päikesekiirte vastu, mis meie keha paitaksid, on suur.


Kuid nagu meile iga-aastaselt meelde tuletatakse, siis ei tasu ära unustada, et liigne UV-kiirgus võib põhjustada tõsiseid terviseprobleeme, millega me keegi kokku puutuda ei soovi. Mõningateks näideteks on enneaegne vananemine, nahakahjustused või halvimal juhul nahavähk.

Et aga hoiduda tõsisematest tagajärgedest ja siiski nautida suviseid päiksekiiri, anname mõningad nõuandeid, kuidas seda kõige lihtsamalt ja efektiivsemalt teha.


Esimene ja kõige loogilisem viis, kuidas kaitsta end UV-kiirguse eest, on kasutades päikesefaktoriga kreeme. Pea meeles ka seda, et päikesekiirgus on kõige tugevam hommikul kella 11st kuni kella 16ni.


Mida teada päikesekreemi valikul?

Kui plaanid veeta pikemalt aega päikese käes, siis päikesekreemi kasutamine on kohustuslik. Samuti tuleb suunata tähelepanu sellele, et kreem, mida kasutad ei oleks lihtsalt juhuslik kreem. Päikesekreem peab olema selline, mis on just sinu nahatüübi kaitsmiseks piisavalt tugev.

Näiteks võib tuua, kui sul on pigem heledapoolsem nahk, siis kasutada tuleks kreemi, mille kaitsefaktor on vähemalt 15.


Lihtsad viisid kaitsmaks end suvise päikese eest


NB! Soovitame kasutada päikesekaitsekreeme, mille peale on märgitud “Broad Spectrum SPF”. See märgistus näitab, et kreem kaitseb nii UVB kui ka UVA kiirguse eest. Broad Spectrum SPF 30-50 päikesekaitsekreemid vähendavad naha fotovananemist, kui seda kasutatakse piisavas koguses.


Üldiselt oleme harjunud kreemitama end alles siis, kui alustame päevitamisega, kuid tegelikult on soovitatav kreemitada end juba 20-30 minutit varasemalt. Sellisel juhul on kreemil aega, et imenduda ja anda maksimaalne kaitse sinu nahale. Ei tasu muidugi unustada seda, et päikesekreemi võib kasutada regulaarselt 2-3 tunni tagant, kuna aja möödudes selle kaitse väheneb.


Millistele kehapiirkondadele peaksid pöörama enim tähelepanu?

Kõrvad, kaelatagune ja jalad on just need kehaosad, mis kipuvad palju päikest saama ning ilma kaitsva kreemita on päikesepõletus paratamatu. Seega tuleks nendele kehaosadele pöörata samuti tähelepanu.

Kindlasti tuleks erilist hoolt kanda ka enda näo eest, kuna näonahk on väga õrn ning päikesevillid ja põletused on kerged tulema.


Lihtsad viisid kaitsmaks end suvise päikese eest


Kui päikesekiirgus on väga tugev, siis ei pruugi ka kõige suurema faktoriga päikesekreemist kasu olla. Sellisel juhul on hea katta enda keha kergete riietega, mis pakuvad lisakaitset. Väga oluline on kindlasti ka kanda laia äärega peakatet, mis kaitseb sinu nägu, kõrvu, kukalt.


Üheks piirkonnaks, millele me alati kõige rohkem tähelepanu ei pööra, on silmad. See on piirkond, mis on UV-kiirgusele äärmiselt tundlik. Soetades endale päikeseprille, tuleks meeles pidada, et kehva kvaliteediga päikeseprillide kandmine võib tihtipeale kasu asemel teha hoopiski kahju. Ostes endale päikeseprille siis veendu kindlasti, et neil oleks UV- kaitse vähemalt 400.


Lihtsad viisid kaitsmaks end suvise päikese eest


Päevitusjärgne hooldus

Suurt rõhku tuleb kindlasti pöörata ka päevitusjärgsete vahendite kasutamisele, mis aitavad vältida nahakahjustusi. Üks levinuim vahend selleks on kindlasti Aloe geel. Aloel on põletiku- ja põletusevastane toime. Aloe taim värskendab, niisutab ja pehmendab nahka, kaitseb ja taastab halvasti hooldatud nahka. Aloe geeli on soovitatav kanda nahale pärast päikese käes viibimist, kuna geelil on jahutav ja sügelust leevendav toime.


Lihtsad viisid kaitsmaks end suvise päikese eest


Kuigi puudub ühtne seisukoht küsimuses, kas päikesevõtt on üdini kahjulik või siiski ka kasulik, soovitame suve tulekuga alati päevituskreem käepärast hoida, palju vett juua ja korralikke UV-filtriga päikeseprille kanda.

Huvitavat lugemist