Nutikas koduvalgustus on vaid paari sammu kaugusel

Kas oled kunagi mõelnud, kuidas mõjutab valgus sinu päeva, keskkonda ja meeleolu? Kui oled mõnda tuppa sisse astunud ja tundnud, et see on kuidagi elutu, silma kriipiv või lihtsalt on justkui midagi valesti, siis oli tõenäoliselt selle põhjuseks naturaalse valguse puudumine või liialt tehislik valgusallikas. On selge, et kui mõnda tuppa on paigaldatud liialt ere pirn või lamp, mis ebameeldivalt silma kiirgab, ei ole see meeldiv. Niisamuti võib õige valgust jääda sisse lülitamata, kui õige lüliti asub teisel pool tuba ja lampi kuidagi mugavalt juhtida ei saa. Seega, kust alustada, et kodune valgustus oleks sulle sobiv?


Nutikas koduvalgustus on vaid paari sammu kaugusel - Philips HUE valgusallikad ja valgustid


Inimesed vajavad ööpäeva jooksul erinevat valgust – hommikuti ja päeval heledat ja valgemat, õhtuti soojemat ja õdusamat – seda nii igapäevategevuste läbi viimiseks kui ka sisekujunduselemendina, et tekitada erinevatel hetkedel toas täiesti erinev tunnetus. Klassikaliselt kasutatakse eelneva saavutamiseks laetulede ja väiksemate eraldiseisvate lampide kombinatsiooni ning tihti lepitakse soovitud valguslahenduse asemel kompromissiga, mis tegelikult kedagi ei rahulda.

Üks parimaid viise oma kodu valgustuse ka päriselt endale meeldivaks muutmiseks ja mugavaks juhtimiseks on nutikate pirnide ja tulede kasutamine. Nutikad valguslahendused ei ole enam ammu midagi keerulist või utoopilist ning järgnevalt selgitame, kuidas oma koduvalgustuse nutikamaks muutmist alustada ning millised võimalused selleks üldse olemas on.

Nutikas koduvalgustus on vaid paari sammu kaugusel - Philips HUE valgusallikad ja valgustid


Nutikad lahendused valgustavad kodu täpselt sinu tuju järgi

Nutikate valgustite abil on võimalik oma kodune valgustus muuta täpselt selliseks, nagu sina seda soovid. Tervikliku valgussüsteemi loomiseks nii maja sees kui väljas sobib suurepäraselt Philips Hue nutikas valgustussüsteem. 

Milliseid on süsteemi suurimad hüved?

Nutika süsteemi eelised on mitmekesised, kuid ilma igasuguse kahtluseta on kõige intrigeerivamad neist kaugjuhtimine, rutiinide ja süsteemide loomine, erinevate värvitoonide ära kasutamine ja kokkuhoid energiakuludelt.


Nutikas koduvalgustus on vaid paari sammu kaugusel - Philips HUE valgusallikad ja valgustid


Lisaks laialdastele isikupärastamise võimalustele on Hue valgussüsteemi eeliseks ka see, et seda saab aja jooksul pidevalt täiendada ning alustama ei pea suurelt. See tähendab, et nutika valguslahenduse jaoks ei pea kohe suurt investeeringut tegema, vaid võib alustada ka üksikute osadega, näiteks nutikast Hue laualambist. 

Hue White and Color laualambiga saab valida 16 miljoni värvi vahel, et luua oma tuppa just selline meeleolu nagu seda parajasti soovid. Valgusti rakenduses saad valida ka erinevate stseenide vahel või laadida sinna enda lemmikfoto ning kuvada pildil olevad värvid otse oma koju. 

Eelnev tähendab seega seda, et Philips Hue nutivalgustus toob personaalsele valgustusele täiesti uue tähenduse – valgusallikaid ja valgusteid saab seadistada just nii, kuidas kasutajale endale meeldib. Näiteks võid Hue White Ambiance tooted sättida kogu päeva vältel automaatselt sobilikku valgust näitama. Hommikul ärkamiseks sobib eriti hästi külmem valgus, millel on äratav efekt. Päeva jooksul sobib tube valgustama pigem valge valgus ning õhtuks saad valgustid õdusat ja sooja valgust näitama sättida. Oled sama meelt?


Nutikas koduvalgustus on vaid paari sammu kaugusel - Philips HUE valgusallikad ja valgustid


Pane valgusriba teleri, kodukinosüsteemi või kasvõi arvuti järgi ruumi valgust mängima. 

Oma päevakava ja rutiini sobiva valguse abil toetades märkad kiiresti, et hommikuti ja päeval on tegutsemiseks rohkem energiat ning õhtuti on mõnusam lõõgastuda. Viimasele aitavad kaasa võimalused sünkroonida valgustus muusika, teleri ja arvutiga või panna valgustid lihtsalt endale sobivas rütmis värve vahetama ja hõõguma. Selleks sobib suurepäraselt näiteks Philips Hue Gradient valgusriba, mida võib paigutada igasse tuppa ning täpselt enda soovidele vastavalt painutada.


Valgustuse juhtimine on imelihtne nii kodus kui ka väljas viibides

Kogu Hue valgussüsteemi juhtimine on imelihtne. Philips Hue kasutab nutivalgustite juhtimiseks turvalist ja usaldusväärset ZigBee tehnoloogiat, mille südameks on Hue Bridge. Selle külge ühendatakse kõik soovitud seadmed ja seadistused ning Bridge ehk Sild suhtleb valgustitega ka siis, kui WiFi-ühendus puudub. 

Kogu süsteemi juhtimine on aga imelihtne. Kuidas see täpsemalt käib ja milliseid eeliseid see tavalülitiga võrreldes pakub?

Hue Silla abil saad valgusteid seadistada ja juhtida ka kodust eemal viibides – näiteks jätta puhkuse ajal mulje, et keegi on kodus ja vähendada nõnda turvariske – või lasta süsteemil koju saabudes tuled automaatselt põlema panna. Samuti saab valgusteid seadistada juhtmevaba puldiga ja ka Bluetoothi kaudu. Tänu ZigBee kasutamisele saad Hue valgusteid juhtida ka näiteks Apple HomeKiti või Google Home’i kaudu – näiteks kui oled HomeKiti külge ühendanud garaažipuldi, saad seda seadistada nõnda, et sama nupuvajutusega lülitatakse sisse ka soovitud koduvalgustus.


Nutikas koduvalgustus on vaid paari sammu kaugusel - Philips HUE valgusallikad ja valgustid


Nutikad liikumisandurid teevad tubadesse sisenemise eriti mugavaks ja aitavad elektrikuludelt kokku hoida. 

Liikumisandurite abil saate tulede tööd aga seadistada veelgi täpsemalt enda järgi ning määrata näiteks ka selle, et öösel liikumist tuvastades pannakse tuled vaid õrnalt hõõguma. Kuna Philips Hue sarja kuuluvad ka välisvalgustid, siis saad soovi korral seadistada süsteemi ka selliselt, et asukohainfo toel lülitatakse tuled sisse just siis, kui hakkad koju saabuma. 

Seega tasub Hue valgussüsteemi puhul alati meeles pidada, et võimaluste piiriks on vaid sinu loovus – kõiki valgusteid saab mugavalt äpi või lülitite abil juhtida ja võimalik on luua nii palju erinevaid kombinatsioone, kui vähegi soovid. See kõik on lihtne, mugav ja kiire.


Alustama ei pea suurelt

Philips Hue tootevalik on lai ja hõlmab nii lambipirne, valgusribasid, sise- ja välisvalgusteid, nutilüliteid ja veel paljut muud, mis tähendab, et võid endale täiusliku valguskeskkonna loomist alustada täpselt nii väikeste sammudega kui ise soovid. Näiteks võid alustuseks valida puldiga laualambi, mida saab ka läbi nutitelefoni rakenduse juhtida. Hue White Ambiance laualambil saad lihtsa nupuvajutusega muuta valgust külmast sooja valguseni 2200K - 6500K. 


Nutikas koduvalgustus on vaid paari sammu kaugusel - Philips HUE valgusallikad ja valgustid


Lihtne stardikomplekt sobib hästi neile, kes soovivad nutivalgustusega algust teha, kuid pole veel soovides päris kindlad. 

Samuti on tootevalikus just esimeste sammude tegemiseks mõeldud nutikaid pirne ja Hue Bridge’i sisaldavad stardikomplektid, mis sobivad hästi neile, kel on soov näiteks elutoa laevalgustid endale meelepärasemaks muuta.


Nutikas koduvalgustus on vaid paari sammu kaugusel - Philips HUE valgusallikad ja valgustid


Nutikate lae- ja seinavalgustitega saad tubadesse täpselt enda meeleolule vastava valguse luua. 

Kogu ruumi valguse reguleerimiseks tasub vaadata aga lae- või seinavalgustite poole. Näiteks Philips Hue Sana Hue seinavalgustiga saad elu- või magamistuppa täpselt sellise valgusmeeleolu luua, mis enda meeleoluga kõige paremini ühtib. Magamistoas võid Hue valgusti sedasi seadistada, et hommikul imiteerib valgusti päikesetõusu ja äratab teid loomulikult järk-järguliselt.


Kuidas oma kodu nutika valguslahenduse loomisega algust teha?

Pea meeles, et valgustuse nutikaks muutmist saad alustada saad täpselt nii suurelt või väikselt kui soovid ning õige lahenduse leidmisel mängib kõige olulisemat rolli alati see, millist valgust sina ise oma koju soovid.

Parimate tulemuste saavutamiseks pea meeles neid viit punkti.

1.
Enne nutivalgustite soetamist tasub korraks maha istuda ja mõelda, millist valguslahendust sa enda koju soovid. Siin tasub mõelda praeguste valgustite puudujääkidele ja kohtadele, kus midagi saaks paremini teha. Kui soovid korraga kogu kodu valgustuse ette võtta, siis tasub mõelda juba nn valgusplaani loomise peale, kus võtad arvesse kõikide tubade eripärasid ja võimalusi. Alati võib alustada ka näiteks üheainsa toa või isegi ühe lambiga. 

2.
Alati ei nõua toa valguslahenduse parandamine drastilist muutust – piisab kasvõi tavalise pirni nutika vastu välja vahetamisest, et saaksid selle tooni ja heledust vastavalt tujule ja oludele kohandada. Kindlasti pea silmas ka seda, missugust valgust sa konkreetses ruumis hindad – kööki on tõenäoliselt rohkem valgust vaja kui magamistuppa.

3.
Ära unusta loomulikku valgust! Kõikides akendega tubades tasuks valguslahenduse planeerimisel pidada silmas ka seda, kuidas valgus sinna erinevate aasta- ja kellaaegade jooksul langeb. Nutikas valguslahendus võiks naturaalset valgust täiustada, ent pimedal ajal toa ka iseseisvalt valgusega täita.

4.
Mõtle selle peale, kuidas sa oma nutikat valguslahendust juhtima hakkad. Kontrollsüsteem võiks olla võimalikult mugav ning sinu harjumuste ja eelistustega sobida – olgu selleks siis juhtpult, lülitid või hoopis nutitelefon.

5.
Ära karda katsetada. Juba ainuüksi nutikate pirnidega annab tihti väga palju olemasolevaid valgusteid ümber mängida. Samas ei tasu ka uute lampide soetamist karta – mõtle lihtsalt läbi, kuidas lamp antud ruumi sobiks ning millest sa seni puudust oled tundnud.


Kõik Philips Hue tooted on laboris testitud ja jälgivad fotobioloogilise ohutuse nõudeid ja silmade heaoluga seotud näitajaid. See tähendab, et Philipsi valgustitel puudub UV kiirgus, need ei ole liialt tugevad ega kõrge värviindeksiga, niisamuti puudub stroboskoobiline efekt ja paljud teised ohustavad näitajad.

Uuri Hue pakkumisi siit!

Nutikas koduvalgustus on vaid paari sammu kaugusel - Philips HUE valgusallikad ja valgustid

Huvitavat lugemist