Värvikirevad lihavõttepühad

Käes on taas lihavõttepühade aeg. Sel pühal on mitmeid nimetusi: ülestõusmispühad, kevadpühad, kiigepühad, munapühad. Kristlik maailm tähistab Kristuse ülestõusmist pärast ristilöömist. Eesti rahvakultuuris sümboliseerib püha kevade algust ja looduse taassündi. See on ka hetk, mil lõpeb pikk paastuaeg ja toidulauale tuuakse hõrgutisi, millest seni hoiduda tuli.

Üheks levinumaks lihavõttega seotud tavaks nii Eestis kui ka mujal maailmas on munade värvimine ja kinkimine. Just muna on uue elu, taassünni ja elu jätkuvuse sümbol.

Värvikirevad lihavõttepühad

Munade värvimisest

Traditsioonide kohaselt värvitakse mune ning tehakse suurem osa pühade ettevalmistustest just laupäeval. Laialdaselt on levinud munade värvimine nö köögikapis leiduvate looduslike ainetega, nt sibulakoorte, kohvi, kurkumi või punapeediga. Selleks peab muna kas värvilise toiduainega keetma või hoidma pikemalt värvivees. Tänapäeval kasutatakse munade värvimiseks ka spetsiaalseid munavärve, erinevaid vesipilte ja kleepse ning viltpliiatseid.

  • Naturaalsed munavärvid on lihtne viis kauni ja kiire tulemuse saavutamiseks. Valikus on mitmeid värve: punane, kollane, roheline, oranž ja roosa, mis sobivad nii valgete kui ka pruunide munade värvimiseks.
  • Looduslikud vesivärvid sobivad samuti suurepäraselt munade värvimiseks. Siinkohal võib igaüks pintslil ja loovusel vabalt lennata lasta. Vesivärvide puhul saab kasutada ka akvarellitehnikat ning värve omavahel segada.

Värvikirevad lihavõttepühad

Internetiavarustest leiab väga mitmeid erinevaid nippe ja soovitusi munade isikupärastamiseks ja mustri loomiseks. Paljud neist ei nõua erilisi oskusi ja andeid, vaid aega ja tahtmist. Toome välja mõned lihtsamad:

  • Seo muna ümber jupp lõnga või peenike pitspael ning värvi munad munavärvidega. Nii jääb paelaga kaetud osa värvimata ning tekib mõnus triibuline muster. Sama nippi võib kasutada ka muude kujudega - kleebi munale enne värvimist armas südameke, lille või looma kuju ning värvi.
  • Kanna värvimata munale viltpliiatsite või vesivärvide ja pintsliga täpid või jooned – ning ongi omapärane ja mõnusa mustriga muna valmis.
  • Huvitava ja loomuliku tulemuse saad ka siis kui võtad värvimata pruunid munad ning joonistad mustri valge vesivärviga.
  • Kui külmkapis on vaid valged munad, pole probleemi, võta peenike viltpliiats ja joonista munale lõbus nägu.

Värvikirevad lihavõttepühad

Ärge unustage mune koksida!

Munakoksimine on vana meelelahutus, mis pakub rõõmu nii suurtele kui ka väikestele. Sel on ka oma salanipid. Näiteks tuleb muna õigesti peos hoida ja koksida terava otsaga, kaotaja peab aga oma muna võitjale loovutama. Vana tava kohaselt mõtleb iga koksija ühe salasoovi ja kelle muna jääb terveks, selle soov ka täitub.

Ilusaid munapühi!

Soovitused

Huvitavat lugemist