10 huvitavat fakti Eesti kohta

24. veebruaril tähistab Eesti Vabariik oma 104. aastapäeva. Meie armsa ja imelise kodu sünnipäeva puhul oleme kokku pannud 10 põnevat fakti Eesti ja eestlaste kohta. Avasta, mille poolest paistab väike Eesti silma ülejäänud maailmaga võrreldes.


1. EESTI ON SAARTE MAA

Väikese Eesti koosseisu kuulub koguni 2222 saart! Paljudele neist pääseb praamiga riigi läänerannikult mõnekümne minutiga. Kõige populaarsemad sihtkohad külastajate seas on Saaremaa, Hiiumaa, Kihnu, Vormsi ja Ruhnu. . 

10 huvitavat fakti Eesti kohta

Allikas ja foto: 30 Miles Project, Visit Estonia

2. EESTI ON E-RIIK

Eesti on esimene riik maailmas, kus võeti kasutusele e-valimised. See juhtus juba 2005. aastal! Võrdluseks võib tuua, et esimest iPhone’i tutvustati laiemale publikule alles 2 aastat hiljem. Lisaks arenevad riigis väga kiire tempoga digitehnoloogiad. Eestist on tänaseks tõusnud seitse ükssarvikut ehk tehnoloogiaettevõtet, mille väärtus ületab miljard dollarit. Startup Estonia andmetel on see elaniku kohta rohkem kui kuskil mujal Euroopas. Kirsiks tordil saab ID-kaardiga paljusid avalikke teenuseid kasutada, maksud deklareerida, dokumente digitaalselt allkirjastada jpm. 

10 huvitavat fakti Eesti kohta

Allikas ja foto: Rene Altrov, Visit Estonia

3. KÕIGE ROHKEM METEORIIDIKRAATREID

Eestis on meteoriidikraatreid ühe pindalaühiku kohta ligi 400 korda rohkem kui Maal keskmiselt – oleme oma meteoriidikraatrite arvu poolest maailmas esikohal! Eesti seitsmest meteoriidikraatrist on kahel juhul tegemist koguni kraatriväljadega (Kaali ja Ilumetsa) ning kraatrite vanus ulatub 67 aastast kuni 535 miljoni aastani.

10 huvitavat fakti Eesti kohta

Allikas ja foto: Visit Estonia

4. KAUNID ÜRGMETSAD

Metsad moodustavad 52% Eesti pindalast, mistõttu on Eesti üks “rohelisemaid” riike Euroopas. Ka riigi loomamaailm on väga mitmekesine: Eesti metsades pesitsevad rebased, karud, hundid, jänesed, ilvesed, hirved jpt. Muide, Eestis on üsna ebatavaline traditsioon - puude kallistamine. Eestlased usuvad, et see annab nendele jõudu.

10 huvitavat fakti Eesti kohta

Allikas ja foto: Remo Savisaar, Visit Estonia

5. LAULULEMBUS

Eestit peetakse üheks laulvamaks riigiks. Eestlaste käsutuses on üks maailma suurimaid rahvalaulukogusid, mille arhiivis on üle 133 000 kirje. Iga viie aasta tagant toimub üldlaulu- ja tantsupidu, mis toob kokku umbes 200 000 esinejat ja vaatajat.

10 huvitavat fakti Eesti kohta

Allikas ja foto: Aivar Pihelgas, Visit Estonia

6. TURISTE ROHKEM KUI ELANIKKE

Kuigi Eesti rahvaarv on vaid 1,3 miljonit, külastab meie riiki peaaegu igal aastal üle 2 miljoni välisturisti. Tähelepanuväärne on see, et Eesti on riik, kus külastavate turistide arv ületab kohalike elanike arvu. Tallinnat külastab igal aastal umbes 1,5 miljonit inimest – sealhulgas üle poole miljoni turisti ristluslaevadelt.

Allikas: Baltnews

7. EKSTREEMNE KIIKUMINE

Lapsena oleme kõik armastanud kiikumist, kuid eestlased on sellest välja arendanud omaette kunsti - kiiking on Eestis leiutatud meelelahutuslik spordiala, kus kiik pannakse järjest suureneva amplituudiga võnkuma, kuni see teeb ringi ümber võlli.

10 huvitavat fakti Eesti kohta

Allikas ja foto: Jürgen Voolaid, Puhka Eestis

8. EUROOPA SUURIM SAUNAMARATON

Eesti talvepealinnas Otepääl toimub Euroopa suurim saunamaraton. Selle olemus seisneb selles, et teatud aja jooksul peavad osalejad külastama võimalikult palju saunu. Maratoni programmi kuulub ka jääaugus ujumine.

10 huvitavat fakti Eesti kohta

Allikas ja foto: Adam Illingworth, Lõunaeestlane 

9. NAISEKANDMINE

Eestis on levinud kummalised spordialad, näiteks naisekandmine. Kuigi see spordiala pärineb Soomest, on Eesti paarid võitnud naisekandmise maailmameistrivõistlustel 11 aastat järjest (aastatel 1998 kuni 2008). Nad nimetasid enda auks isegi kõige populaarsemat naiste kandmise tehnikat - “kanna nagu eestlane”. Takistusrajal sõites ripuvad naised tagurpidi oma mehe küljes.

10 huvitavat fakti Eesti kohta

Allikas ja foto: Вадим Брайдов, Sputnik, Baltnews

10. HOOLIME KESKKONNAST

Eesti elanikud ei ole ükskõiksed oma riigi ja kogu planeedi ökoloogilise seisundi suhtes. Just meie riigis sündis üle-eestiline koristusaktsioon “Teeme ära!“, mis sai alguse 2008. aastal kui ligikaudu 50 000 vabatahtlikku koristasid kogu Eesti territooriumilt ära ligi 10 000 tonni prügi.

Allikas: Puhka Eestis


Kaunist Eesti Vabariigi aastapäeva!


Huvitavat lugemist