Kogumismaja muudab taaskasutuse mugavaks

Keskkonnasäästlikud kogumismajad muudavad vanadele asjadele uue elu andmise ennenägematult mugavaks.

Korralikud esemed lõpetavad pahatihti prügis, sest uusi asju tuleb aina peale. See on tõsine probleem, sest esiteks kulub uute samaväärsete asjade valmistamiseks tohutult ressurssi, teiseks on prügi niigi palju. Heas korras asjad võivad aga teenida järgmistki kasutajat, kelle jaoks ei pea ese olema tingimata uhiuus.

 

Kogumismaja muudab taaskasutuse mugavaks


Tihtipeale inimesed ei tea, mida liigseks muutunud asjadega peale hakata, või puudub nende kodukandis sobiv ja toimiv lahendus. Õnneks on teadlikkus aina kasvamas ja üha rohkem soovitakse toimida keskkonnasäästlikult. Võimalus panustada kekskonnasäästlikesse eluviisidesse peaks aga olema kõigi jaoks ühtviisi mugav.

Sellest lähtuvalt otsustasidki Uuskasutuskeskus ja Astri Grupp käivitada ühise projekti, mille raames paigutati esimesed neli maja Astri Grupi kaubanduskeskuste ja turgude parklatesse Tallinnas, Tartus, Narvas ja Pärnus.

Kogumismajade mõte seisneb selles, et kui tuled kaubanduskeskusesse tegema oma igapäevaseid oste, saad mugavalt võtta kaasa ka asjad, mida kodus enam ei vaja, kuid mis on piisavalt korralikud uuesti kasutusse suunamiseks. Seega on tegemist projektiga, millest võidavad kõik.

Linnaruumi kenasti sobituva keskkonnasäästliku ja uuendusliku kogumismaja loomiseks korraldasid Astri Grupp ja Uuskasutuskeskus 2019. aasta lõpus arhitektuurikonkursi. Võitjaks osutus arhitekt Kristian Taaksalu töö “Nööp”. Võidutöö valimisel sai otsustavaks omanäoline disain ja funktsionaalsus. Üheks oluliseks kriteeriumiks oli majade lihtne paigaldatavus. Samuti tõdes žürii, et võidutöö oli selgelt eristuva omanäolise disainiga, mida on lihtne sobitada erinevatesse keskkondadesse.

Kogumismaja pind on 29,4 m² ja kõrgus 2,46 m. See on ehitatud keskkonnasäästlikult puitkonstruktsioonile ning vajab toimimiseks vaid elektrit, mida kasutab päikesepatareide ja õhksoojuspumba töös hoidmiseks. Kogumismaja ideesse usub ka Keskkonnainvesteeringute Keskus, mis toetab esimese nelja kogumismaja püstipanekut. 

 

Kogumismaja muudab taaskasutuse mugavaks


Mida saab kogumismajja tuua?

Kogumismajja saab tuua kõiki asju, mis on heas korras, puhtad ja terved. Nädala sees tegutseb kogumismaja iseteeninduspunktina, kuhu saab luukide kaudu ära anda riideid, jalatseid, mänguasju, raamatuid, spordi- ja hobitarbeid, kodutekstiili ja teisi tooteid, mis luugist alla kukkudes ei purune.

Nädalavahetustel on kogumismajas tööl abiline, kes võtab vastu ka purunevaid asju, nagu näiteks nõud ja väiksem kodutehnika, ning suuremamõõtmelisi annetusi, mis luugist sisse ei mahu.

Erinevalt tänavatel asuvatest kogumiskonteineritest saab kogumismajja tuua absoluutselt kõiki heas korras, puhtaid ja terveid esemeid. Uuskasutuskeskusele võib julgesti annetada ka hooajaväliseid kaupu, näiteks talispordivahendeid suvel ja ujumisriideid talvel.

Turvalisuse kaalutustel ei saa kogumismajja ära tuua laste turvahälle ega -toole, kineskooptelereid ega gaasipliite, samuti katkiseid esemeid. Uuskasutuskeskusel puudub endal võimekus parandada asju, lisaks võib katkine asi olla ohuks järgmisele kasutajale. Kuna kogumismaja suurus seab omad piirangud, ei võeta kogumismajas vastu ka mööblit, kuid selle mure lahendamiseks saab Tartus ja linna lähistel kutsuda appi Uuskasutuskeskuse kaubiku, saates pildi annetatavast esemest ja enda kontaktinfo aadressile kaubik@uuskasutus.ee.

Kogumismajas nädalavahetustel tööl olev teenindaja selgitab külastajatele ka kohapeal, milliseid asju võiks kogumismajja tuua ja millised peaks viima jäätmejaama. Sellise info puudumine tekitab tihti olukorra, kus korralikud asjad lõpetavad prügimäel ning katkised jõuavad kogumiskohtadesse.

 

Kogumismaja muudab taaskasutuse mugavaks

Mis saab kogutud asjadest edasi?

Uuskasutuskeskus sordib kõik annetatud asjad ja suunab seejärel heas korras esemed uuesti ringlusse. Osa asju läheb müüki, osa jõuab koostööpartnerite kaudu abivajajatele. Annetuste müüki panemisega katab Uuskasutuskeskus isemajandava mittetulundusühinguna kaupluste ülalpidamiskulud ja laienemise üle Eesti.

Uuskasutuskeskus toetab suurperesid, koduta jäänud inimesi, naiste varjupaiku, loomade varjupaiku ning lisaks materjalide ja muude tarvilike asjadega õpilasfirmasid, kunstitudengeid ja käsitöölisi. Lisaks teeb Uuskasutuskeskus tihedat koostööd teatrite ja filmitegijatega, laenutades asju kindlal perioodil kasutuseks. Nii võib annetatud ese üllatada ka teleekraani vahendusel, näiteks seriaalides “Lahutus Eesti moodi”, “Pilvede all” ja “Tulejoonel”.


Miks annetada?

  • Tuues pikalt koduses majapidamises seisma jäänud asja ära, väldid selle jõudmist prügimäele.
  • Annetades asju, mida sa iga päev tegelikult ei kasuta, saad koju ruumi juurde.
  • Teed heateo nii endale kui ka keskkonnale. Meie planeedi ressursid on piiratud, taaskasutamine säästab keskkonda.
  • Paljudel ei ole võimalik täiesti uut asja osta, seega võib annetatud ese olla kellegi teise jaoks ainuke võimalus.


Mis on Uuskasutuskeskus?

See on 2004. aastal alguse saanud mittetulundusühing, mille eesmärk on teha uuskasutus kõikidele Eesti inimestele kättesaadavaks. Uuskasutuskeskus tegeleb uuskasutuse edendamisega peamiselt kahel viisil, suunates puhtad ja kasutuskõlblikud asjad uuesti ringlusesse ning otsides võimalusi, kuidas vanadele asjadele uus elu anda. Üle Eesti on Uuskasutuskeskusel 15 kauplust, lisaks e-pood aadressil Pood.uuskasutus.ee. Lisainfo: Uuskasutus.ee


Huvitavat lugemist