Arendavad tegevused, millega vaba aega sisustada

Kui ootamatult tekib kiire elutempo vahele palju vaba aega, siis on see kindlasti veidi harjumatu. Kohe ei pruugigi meenuda, millega seda aega sisustada. Muidugi võiksid kindlasti alustada puhkamisest. Kui aga energiavarud on taastunud ja tekib tuhin midagi põnevat ette võtta, siis on enesearendamine nutikas viis argipäevade ilmestamiseks. Võib olla saab enesearengust uus algus millelegi väga suurele, millest varem ei oleks olnud aega ega julgust unistadagi.


Treeni esmalt keha, siis vaimu

Enne, kui asud uusi teadmisi ammutama, on hea neile kõigepealt ruumi teha. See ei tähenda, et peaksid kustutama mälust osa eelnevaid kogemusi ja tarkuseteri. Mõte paindub hästi siis, kui paindub või liigub ka keha. Kui sa veel ei ole jõudnud oma igapäevarutiini lülitada regulaarset liikumist ja mõõdukat treeningut, siis proovi nüüd selleks aega võtta. Treeningkoormus on alati sinu valida. See ei pea olema jõutreening või intensiivne lihastrenn. Pikad jalutuskäigud, jalgrattasõit, jooga ja venitused on vaimu ergutamiseks juba piisavad. Kui sinna hulka lülitada veel ka meeleteadlikkuse („mindfulness“) harjutused, siis oled uute teadmiste vastuvõtmiseks veelgi enam valmis.

Arendavad tegevused, millega vaba aega sisustada


Osale tasuta välismaa tippülikoolide loengutel

Kraadiga või kraadita – õppimine kestab kogu elu! Ning selleks on tohutult palju erinevaid viise. Aga kas sa teadsid, et võid haridustaustast ja eksamitulemustest sõltumata osaleda välismaa tippülikoolide loengutel? Omaenda kodus! Sellist võimalust pakuvad näiteks Yale ja Harvard. Muudkui sisesta Google’i otsingumootorisse "free online courses" (+huvipakkuv ülikool) ja avasta, millised võimalused peituvad vaid mõne kliki kaugusel.


Kuula taskuhäälinguid ja TED kõnelejaid

Nii palju, kui on maailmas teemasid, mida uurida, sama palju on ka neil teemadel kõnelejaid. Ja arvestades ühiskonnas toimuvate muutuste kiirust, leidub asjatundjate seas neidki, kes kursis ka kõige aktuaalsemate teemadega. Äri- ja tehnoloogiageeniused, loodusteadlased, psühholoogid, kirjanikud ja paljud teised – pole valdkonda, mis ei oleks kaetud. Taskuhäälinguid ehk podcaste ja TED ettekandeid on erineva kestvusega ning nii saad oma päevadesse planeerida vaheldumisi viieminutilisi ja mõnetunniseid ettekandeid. Kuula inspireerivaid kõnelejaid kogu maailmast - kutsu Richard Branson või Dan Gilbert oma koju või hoopis jalutuskäigule metsarajal! Vali ise õppimiseks kõige meelepärasem aeg, koht ja mentor.

Arendavad tegevused, millega vaba aega sisustada


Koolita end Youtube'i õpetusvideote ja webinaride vahendusel

Kui oled mis tahes kanalist inspiratsiooni ja teadmisi juba ammutanud, siis ilmselt tekib huvi ka mõne uue nii-öelda päris oskuse järele. Siin tõttab kõige kiiremini (jällegi vaid paari klikiga) appi Youtube. Videovahendusel on võimalik selgeks õppida nii automootori juppideks lammutamine kui ka kudumistehnikad. Muudkui aga kuula, tee kaasa ja pane lihtsalt pausile, kui pead rohkem harjutama. Populaarteadusehuvilised leiavad sealt aga näiteks sellised põnevad kanalid, nagu Kurzgesagt või SciShow.

Webinarid on sisult nagu ülikoolide loengud, kuid erinevalt podcastidest ja TED kõnelejatest on need edastatud otseülekandena (enamasti saab ka järelvaadata!). Selline otsekontakt, olgugi elektroonne, annab kuulamisele palju juurde ning loob veelgi inspireerivama õhustiku. Põnev on ka see, et kuulajad saavad vahetult küsimusi küsida ning aruteludes osaleda. Ka praktilisi ülesandeid kaasa teha!


Alusta blogi 

Kui on täitunud pagas teadmiste, oskuste ja inspiratsiooniga, siis oleks ju äge näha sellest midagi välja kujunemas. Võib olla on sul juba kaua aega olnud soov teha algust päris isikliku projektiga. Jagada teistega oma hobi ja kirge, vahest isegi alustada ettevõtlusega. Aga miks mitte sellega nüüd algust teha! Paljud põnevad koostööprojektid saavad hoo sisse näiteks (video)blogimisest. Selle meediumiga jõuad inimesteni, kes sinuga kaasa mõtlevad ja ühist huvi jagavad. Kui su idee on aga juba nii küps, et nopid ka vilju, s.t sul on omaenda päris toode, siis tee see kättesaadavaks ka teistele.


Saa raamatutest innustust

Arendav ja ühtlasi ka meelelahutuslik on loomulikult lugemine. Ilukirjandus on alati suurepärane valik, aga võib olla soovid mingil kindlal teemal uusi teadmisi koguda või hoopis inspiratsiooni saada. 


Õpi rahatarkust

Majandus ja rahaasjad on üks ärev teema. Kuigi raha maailmast otsa ei saa, siis kipub rahahulk ikkagi ebaproportsionaalselt jaotuma. Ja kui tekib kriis, siis on kasulik selle mõjusid ennetada või muuta. Uuri iseseisvalt, kuidas investeerida, et vara väärtus kasvaks, ning milliste võtetega veelgi raha säästa ja hoiustada. Rahatarkuse teemal on jällegi palju raamatuid, mida lugeda, ettekandeid, mida kuulata, ning ka sotsiaalmeediagruppe, kus aruteludes osaleda. Alguses võivad finantsterminid tunduda keerulised ja süsteemid riskantsed, kuid mida rohkem sa teadmisi kogud, seda nutikamaks ka ise muutud.

Arendavad tegevused, millega vaba aega sisustada


Arenda koostööd ja taktikalisi oskusi lauamängude abil

Kui eelnevad soovitused olid tegevustest, mis sobivad üksinda ajaveetmiseks, siis lauamängud on mõnus ja meelelahutuslik viis seltskondlikuks enesearenduseks. Vali, millised tahes - mälumängud, sõnaseletusmängud või miks mitte ka pusled! Mäng on õppimisviis ning mitte vaid lapseeas. Need treenivad mälu, arendavad koostööd, avardavad kujutlusvõimet ning õpetavad taktikalist ja strateegilist käitumist. 


Iga uus teadmine loob eelduse järgmise põneva teadmise tekkeks. Silmaringi avardamine ja oskuste arendamine ei ole pelgalt vahendid edu saavutamisel, vaid need kingivad sulle emotsionaalselt kordades rikkama elu. Aga pole ju üldse paha, kui see viib ka muude unistuste täitumiseni. Võib olla oled sina ise kunagi oma ala spetsialist, kes teisi koolitab.

Huvitavat lugemist