Tagasi minevikku - kuidas tuua vana mööbel uude koju

Veel kümmekond aastat tagasi oli kasutatud asjade ostmine justkui tabu, millele viltu vaadati. Enamjaolt hinnati ikka seda, et nii seljas kui kodus oleks värskelt poest soetatud ese. Lai valik ja taskukohased hinnad on sisustuse ostmise muutnud äärmiselt mugavaks ja lihtsaks, kuid masstoodangu tulemusena on hakanud kaduma isikupärasus ja seetõttu on paljudel lõpuks kodus samad asjad. Samuti tasub meeles pidada, et tihti tähendab odav hind ka odavat kvaliteeti. Mööblit on tänapäeval puidu asemel kergem ja säästlikum teha saepuruplaadist, mida saab hõlpsasti üle lamineerida. See aga tähendab, et asja ümberkäitluse võimalus on üpris tilluke ning kehva kvaliteedi tõttu võib see moodne ese hoopis kiiresti prügimäel lõpetada. Nüüd, kus mööblitoodang on suurem kui kunagi varem, proovib vanakool taas esile tungida ja üha enam on näha turule tõusmas taaskasutuspoode ja -platvorme, olgu see siis kohapeal või internetis.



Miks eelistada vana uuele? 


Moodne sisustus võib küll olla ilus ja kergesti kättesaadav, kuid see-eest maksab keskkond selle toodangu eest kõrget hinda. Ülemaailmselt kulutame meie, kui tarbijad, mööbli ostule keskmiselt 18 000 Ameerika dollarit sekundis. Peale selle, et üha rohkem võetakse maha metsa selleks, et rahuldada nõudlust uue mööbli järgi, sisaldab tänapäeva sisekujundus ka ohtlikke ning tervistkahjustavaid aineid, millega ostjad tihtipeale kursis ei ole.

Eelmise sajandi mööbel ehitati kestvaks. Selle tootmisel kasutati kvaliteetset toorainet ning ühe asja valmistamiseks võis kuluda kuid. Vintage mööblil on lausa teine hõng, vahel küll sõna otseses mõttes, aga igal tükil on oma ajalugu ja rääkida omad jutud. Mõni on seisnud aastakümneid, mõni lausa sada aastat ja heas kodus võib seista oma sada veel. Nagu teevad comeback’e moedekaadid, teeb seda nüüd ka sisustus. Kesksajandi mööblit on lihtne sulandada Skandinaavialikku interjööri ning antiiki saab ka kergema uuendusega sobitada romantilisemasse majapidamisse. 

Vintage ja retro mööbli juures paelub tihti just see, et see on autentne, ainulaadne ja isikupärane. Valides sisustuselemendi vanakraamikauplusest, võid üheksal korral kümnest olla kindel, et mitte kellegil teisel ei ole sedasama eset ning sinu kodu võtab just sinu nägu.


Tagasi minevikku - kuidas tuua vana mööbel uude koju

Kuidas head asja märgata ja mida ostes silmas pidada?


Vanakraami kaupluste virr-varr võib esmapilgul tunduda heitlik, kuid mida rohkem neis käia ja aega veeta, seda enam harjub silm märkama neid peidetud aardeid, mis kirju esmapilgu all varjuvad. Inimesi, kui kliente, on treenitud keskenduma sellele, mis paikneb nende silmapiiril. Nii paigutatakse poes parimad pakkumised, kõnekaimad reklaamid ja moekaimad rõivad. Taaskasutuspoodides aga võib kõige tulusam taktika olla just põranda peal või lae all paiknevaid esemeid uudistades. Poodi sisenedes tasub võtta aega ja rahulikult vaadata üle kõik nurgad ja praod, sest valik on suur ja lai ja kunagi ei tea, mis sealt leida võib. 

Suurte esemete nagu mööbli ostmisel tuleks mitut asja silmas pidada; milline on mööbli seisukord - kas sellel esineb vaid pisivigu või on sel suurem defekt? Pisemaid vigu on lihtne parandada. Logiseva toolijala saab kõvemini kinni keerata, kriimu lauaplaadil saab üle vahatada, isegi vana kulunud värvi on võimalik maha lihvida. Rohkem tuleks järele mõelda suurte vigade esinemisel. Kui diivanikate on määrdunud või rebenenud, kui palju läheks maksma riide puhastus või vahetus? Kui kohvilaual on klaas puudu või katki, on suur tõenäosus, et uue klaasi saab vaid eritellimusel. Samuti on näiteks kiiktoolide restaureerimine üsna kulukas. 

Siiski võib mööbli restaureerimine seda väärt olla isegi kui parandus on kallim kui toode ise. Näiteks võib mitmetes antiigipoodides leida EW-aegset pealmise vitriinkapiga funk-stiilis kummutit, kuid paljud neist on päevi näinud ning tihti on neil ääri kattev spoon viga saanud, mille parandamine nõuab asjatundja sekkumist. Nende kappide väärtus aga ainult tõuseb, niisiis tasub kerge kõpitsemine ostu pikas plaanis ära. Samuti on liikvel palju kesksajandi disainiga tugitoole, millest enamus on väga halvas seisus, aga nende restaureerimisega saab ka algaja hakkama ja seda vaid 50 euroga. Tarvitseb vaid raam ära lihvida ja vahatada ning uus riie peale tõmmata - isegi õmblusmasinat pole vaja.



Mida tasub osta ja kuidas seda koju sobitada?


Malmpannid ja -potid - läbi aegade kõige vastupidavamad ja paremad söögi valmistamiseks. Vintage mööblitükk - kindlustatud unikaalsus! Kas märkasid imeilusat taldrikut, aga sellel on kild ära? Leia veel mõni ja liimi need seinale, et tekitada huvipunkt. Sulle meeldivad erinevad kokteili- või morsiklaasid, aga need ei leiaks kodus kasutust? Esitle neid kõrgel riiulil või vitriini taga dekoratsioonina, et lisada glamuuri. Jõuluehted, küünlad, nõud ja vaasid - kõik need on ajatud ja mõned isegi väärtuslikud. Ning ära unusta kappe ja laudu, mille peal tooted poes seisavad, need jäävad tihti märkamata.


Tagasi minevikku - kuidas tuua vana mööbel uude koju


Kuidas vanast uus teha?


Vali toode, mis on võib-olla imperfektne, kuid millel on potentsiaali. Mille saab natukese hoole ja armastusega uueks ja ilusaks. Säravam värvikiht igavale riiulile sobib perfektselt eklektilisse koju. Eestiaegne ümmargune puidust laud või vanad nahast kohvrid on nagu sinised teksapüksid - ajatud ja sobivad kõikjale. Mõnest vanast toolist või väikesest lauast võib saada öökapp ning huvitava mustriga aegu näinud päevatekist saab teha uue padjakatte. Vanu ajalehti saab kasutada näiteks tualeti tapeetimisel ning vaasid või keraamika saavad olla fokaalpunkt söögilaual või kapi peal. Sügavamates supikaussides ja suuremates tassides on hea aknalaual kasvatada maitsetaimi ja värvilised klaasid on suurepärased hoiustamaks pliiatseid, kosmeetikapintsleid või küünlaid. Väga palju leidub antiigipoodides värvilisi retro laualampe. Kui juhe on terve ja töökorras, saab lampi värskendada sprei- ja metallivärvidega.



Kust leida taaskasutatud sisustust?


Balti Jaama Turg küll saavutas teise õitsemisaja, kuid vanad tuttavad kilakolamäed on turul endiselt alles. Teise korruse vasakus tiivas võid leida terve tänava vanakraamipoode peidetud sopikeste ja kitsate vahedega, kus Estraadiraadio ja ABBA hittide saatel õõtsudes võib nii antiigiarmastaja kui ka retro harrastaja peidetud aardeid leida. Tuleb vaid aega ja kannatust varuda.


Autor ja pildid:

Jaana Lotsman

www.theecorrespondent.com


Huvitavat lugemist