Matkanipid edukaks seikluseks

Peale terve talve ja kevade kodus istumist kõlab looduse hääl eriti kutsuvana ning varem kõrvalelükatud matkaplaanid hakkavad ilmet võtma. Samas, kui ei ole varem matkamas käinud, siis võib teadmatuse tõttu esimene kogemus rõõmsa seikluse asemel hoopis ebameeldiv olla. Selleks, et saaksid ennast esimest korda matkale seades võimalikult hästi tunda, panime kokku mõned nõuanded.


Planeeri ette

Kuigi metsas matkamine võib tunduda hea spontaanse tegevusena siis tegelikult vajab see mõningast planeerimist. Esiteks leppige enda seltskonnaga kokku teekond. Alustuseks tutvu kindlasti RMK matkaradadega, sest sealt võid leida endale sobiva. Neilt leiad ka lõkkekohad ja telkimisplatsid, kuhu saad õhtul ennast sisse seada. Vaata üle varustus, mis sul on matkaks vaja ning vajadusel telli endale puudu olevad asjad. Plaanidesse kirjuta sisse ka puhke- ja söögipausid ning mõtle läbi, mida sööd ja jood.


Ära tee liiga ambitsioonikaid plaane

Kuigi huvitavaid kohti, mida külastada, tundub palju, siis ära mine kohe liiga hoogu. Esimesed matkad võiksid olla pigem lühemad. Võta eesmärgiks looduses mõnusalt aega veeta. Arvesta aega kindlasti ka puhkepausideks ja vajadusel ka ööbimiseks. Ööbimisel jäta endale õhtul piisavalt palju valget aega, et saaksid telgi üles sättida ning midagi mõnusat pika päeva lõpus süüa.

Matkanipid edukaks seikluseks


Pane jalga mugavad sissekäidud ja veekindlad jalanõud

Kuigi matkale minnes võib tekkida soov jalga panna need uued matkasaapad, mis just pakiautomaati on saabunud, siis pigem hoidu sellest. Kasuta saapaid kõigepealt lühematel jalutuskäikudel, et enne päris matkale minemist saaksid jalanõud hästi sisse käidud. Lisaks ära alahinda Eesti maastikku ka kuival ajal. Veendu, et su jalanõud peavad vett ning lompi või mutta astudes su jalad kohe märjaks ei saaks.


Söök ei pea valmima lõkkel

Matka planeerides arvesta enda söögipausid mõnele RMK lõkkeplatsile, et saaksid mugavalt ja turvaliselt lõket teha. Samas ei ole lõke su ainus võimalus sooja toitu saada. Lõkkel tehtud toit maitseb küll hästi, kuid see võib kaua aega võtta ja lõkke kuumust on keerukas kontrollida. Erinevad matkapliidid on kiire ja mugav lahendus, need soojendavad üles su purgisupi või aitavad hommikul unisemaid kohviga.

Matkanipid edukaks seikluseks


Telk on sinu kodu

Matka üks lahutamatu osa on telgis ööbimine ja tihti tundub see kõige heidutavam osa. Ammusest ajast on paljudel meeles kitsas ja niiske telk. Selleks, et tunneksid ennast mugavalt, ära haara esimesse suvalise telgi järele. Hinda realistlikult kui suurt telki sul vaja oleks ning millist sa jõuaksid kaasas kanda. Vaata üle telgi disain ja mõtle läbi enda vajadused. Telk on asi millesse tasub natuke rohkem investeerida, et ka pärast tugevat vihmasadu saaksid magada kuivas kohas.

Matkanipid edukaks seikluseks


Korista enda järelt

Kui oled lõkkekohas või telkimisplatsil lõpetanud siis võta enda prügi kaasa ja viska prügikasti. Tahame hoida metsaalused puhtad ning nii on ka järgmisel inimesel rõõm lõkkekohta saabuda. Metsas liikudes tuleks lähtuda põhimõttest, et kõik mis sa metsa tood viid sealt ka ära.


Seega kui sead ennast matkale mõtle hoolikalt läbi enda plaanid ning jäta ruumi nautimiseks. Eesmärk ei peaks olema võimalikult palju kilomeetreid kõndida vaid pigem nautida loodust ja keskkonda enda ümber. Pane jalga mugavad jalanõud ning mõtle millist varustust sul veel vaja läheb, et ennast hästi tunda. Nii möödub esimene matk edukalt ning sõbrad nõus ka järgmine kord kaasa tulema.

Soovitused

Huvitavat lugemist